A Pedagogical Innovation Centre szervezésében 1 hetes tanfolyamon vettem részt, melynek központi témája a természet és a fenntarthatóság volt.
A világ egyik legszebb helyén, az Azori-szigeteken található São Miguel-szigeten indultunk útnak. Ezt a szigetcsoportot 9 vulkáni sziget alkotja az Atlanti-óceán közepén, és a közelmúltban megkapta az ezüst minősítést, mint a világ első fenntartható szigetcsoportja.
Emellett az UNESCO Globális Geopark Hálózatának részeként akkreditálták, így a szigeteket nemzetközileg is jelentős geológiai helyszínként jelölték meg. A szigetek legismertebb geológiai lelőhelyei közé tartoznak a vulkánok, kalderák, lávamezők, fumarolok, meleg források és termálmedencék, köztük a São Miguel-szigeten található Sete Cidades és Fogo krátertavak.
Az Azori-szigetek területének körülbelül 5%-a „beépített” urbanizált terület, a többi természetvédelmi vagy mezőgazdasági művelésben van. A szigetcsoport jól hasznosítja a megújuló geotermikus energiát, fő iparágai közé tartozik a mezőgazdaság, a tejtermelés, az állattenyésztés, a halászat és a turizmus, amely a térség jelentős szolgáltató tevékenységévé válik. A védett területek száma a szigeteken folyamatosan növekszik, aminek köszönhetően, a környezetvédelemnek az iskolákban is egyre fontosabb szerepet tulajdonítanak.
A tanfolyam során több hatékony természetvédelmi programmal is megismerkedtünk. A vadon élő állatokat, a természet és az emberi tevékenység hatásait figyeltük meg. A résztvevők különböző háttértudással érkeztek, melyeket a foglalkozások során megosztottunk egymással. Számos jó tanítási gyakorlatot kielemeztünk.
Az élmények közül kiemelkedő volt egy bálnales – ugyanis Ponta Delgada környékén található a világ egyik legnagyobb bálnarezervátuma, ahol az állatok megfigyelése csak szigorú szabályok betartásával engedélyezett.
Muszula Mária